Türk usta yurt dışına açıldı! ABD’de dahil 10 ülke başvurdu

Lorenrot

New member
Ahşap oyma sanatını babasından öğrenen 22 yaşındaki İzmirli genç usta, binbir zahmetle yaptığı yapıtları başta ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa üzere 10 ülkeye gönderiyor.

birinci vakit içinderda 7 yaşında ahşap ustası babası Ali İnce’nin yanında iskarpela (Tahta, metal yahut taşı işlemeye yarayan çelik araç) tutmaya başlayan Hakan İnce, hem okuluna devam etti tıpkı vakitte atölyede işi öğrendi.

“Evde babam, atölyede ustam” dediği babasından işin inceliklerini öğrenen İnce, vakit içinde kendini geliştirdi. Ahşaba çiçek işleyerek işe başlayan İnce, daha sonrasında farklı çalışmalar yaptı.

Babasıyla birlikte yaptığı yapıtları Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde de kullanılan İnce, Türkiye’nin önde gelen mobilya firmalarına da model üretti.

İŞLERİ TEK BAŞINA YAPIYOR

Babasının artık emekli olmayı düşünmesiyle genç Hakan İnce’nin sorumluluğu da arttı. Babasından miras aldığı ahşap oyma sanatına Karabağlar ilçesindeki 80 metrekarelik dükkanda devam eden İnce, işlerin birçoklarını artık tek başına yürütüyor.

Ağacı ince ince işleyip sanata dönüştüren ve yaptığı ahşap oymaları başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın farklı ülkelerine gönderen genç ustanın en büyük maksadı ise üniversitelerde oyma sanatıyla ilgili ders vermek.

İnce, AA muhabirine, ilkokulda dersler biter bitmez üzerinde önlükle atölyeye koştuğunu söylemiş oldu. “Motifler ahşabın ortasında gizli. Ben yalnızca üstündeki talaşı alıyorum” diyen İnce, büyük firmalara model üretmeye devam ettiklerini belirtti.

süratle gelişen teknolojinin gelişmesiyle mesleğine ilginin azaldığını söz eden İnce, fakat hala oyma sanatına tutkun mimarların olduğunu vurguladı.

ABD’DEN TALEP GELDİ

ABD’de bir kilisenin, tarihi ahşap kapısını tamir etmek için kendilerine başvurduğunu belirten İnce, “Şu anda lüks bir otelin mobilyasını da biz yapıyoruz. Şimdiye kadar ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Özbekistan, İtalya, Fransa, Azerbaycan, Katar, İngiltere, Lübnan ve Suudi Arabistan üzere ülkelere ahşap eserler gönderdim. Geri dönüşler epeyce olumlu, inşallah yurt haricinde daha fazla uzunluk göstermek istiyorum.” sözlerini kullandı.

İşini epey sevdiğini, kimi vakit hayallerinde motifler gördüğüne değinen İnce, babasından daha düzgününü yapmak için gece gündüz çalıştığını lisana getirerek, “En büyük hayalim babamdan öğrendiğim bu mesleği üniversitelerde istekli olarak anlatmak. Üniversite hocalarının anlattığı teorik eğitime ben pratik bilgimi katarak benim üzere genç ustalara öğretmek istiyorum.” diye konuştu.

Yaptığı yapıtları televizyonlarda gördüğünde hayli keyifli olduğunu vurgulayan İnce, birtakım ünlü isimler için ahşap eserler hazırladığını kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA