Papa Francis’in operasyondan sonraki ilk Angelus’u ne dedi?

Curtissew

New member
Geçen 7 Haziran’daki operasyondan sonra Papa Francis’in ilk Angelus’u: Kutsal Baba’nın sadıklara söylediği şey.

İle ilgili Ilaria Minucci Yayınlanan 18 Haziran 2023

Papa Francesco18 Haziran Pazar sabahı geç saatlerde, geçtiğimiz günlerde geçirdiği ameliyatın ardından ilk Angelus’unu ilan etti.

Papa, ameliyat sonrası ilk Angelus: “Ege Denizi’ndeki gemi kazasında hayatını kaybedenlerin acıları”

“Son günlerde Yunanistan açıklarında meydana gelen çok ciddi gemi enkazının kurbanlarını büyük bir üzüntü ve acıyla düşünüyorum.” Bu, Papa tarafından 7 Haziran’da geçirdiği ameliyattan sonra Aziz Petrus Meydanı’ndaki ilk Angelus sırasında söylendi. Uganda’daki katliamda hayatını kaybedenleri anan ve Ukrayna halkına bir düşüncede bulunmak isteyen Papa Francis, hastanede kaldığı süre boyunca kendisine gösterdikleri yakınlık için inananlara teşekkür etti.

Şefkat, ilgi ve dostluk gösterip dua ile desteğini esirgemeyenlere şükranlarımı sunuyorum” dedi. Vatikan Apostolik Sarayı’ndaki geleneksel Pazar öğle randevusu için çalışma odasının penceresinin altında toplanan kalabalığa hitap eden Kutsal Baba, “Yakınlığınız bana çok yardımcı oldu ve beni rahatlattı” dedi. “Kalbimin derinliklerinden teşekkür ederim,” diye yineledi.

Bergoglio daha sonra Angelus’a devam ederek şunları söyledi: “Tanrı uzakta değil, sizi seviyor. Düştüğünüzde bile Rab yanınızdadır, zayıf olduğunuzda onun varlığını daha güçlü hissedersiniz. Çok konuşup hiçbir şey yapmayan ‘kelime ustaları’ beni şaşırttı, çok şaşırttı. Tanrı uzakta değil ve bu nedenle yeryüzünde yalnız değiliz ve zorluklarda bile inancımızı kaybetmeyiz”.

İnananlara hitaben davet

Ayrıca, Papa inananlara kesin bir mesaj gönderdi. “Davet, kendini babasının elini tutarak yürüyen bir çocuk olarak düşünmeye davet ediyor: ona her şey farklı görünüyor. Geniş ve gizemli dünya tanıdık ve güvenli hale gelir çünkü çocuk korunduğunu bilir. Korkmaz ve kendini açmayı öğrenir: başka insanlarla tanışır, yeni arkadaşlar bulur, bilmediği şeyleri neşeyle öğrenir ve sonra eve gider ve gördüklerini herkese anlatırken, içinde büyüme ve bir şeyler yapma arzusu büyür. o. babasının yaptığını gördüğü şeyler İsa bu yüzden buradan başlıyor, bu yüzden Tanrı’nın yakınlığı ilk duyurudur: Tanrı’ya yakın olmakla korkuyu yeneriz, kendimizi sevgiye açarız, iyilikte gelişiriz ve duyurmanın ihtiyacını ve sevincini hissederiz. İyi havariler olmak istiyorsak, çocuklar gibi olmalıyız: ‘Tanrı’nın dizine’ oturmalı ve oradan dünyaya güvenle ve sevgiyle bakmalı, Tanrı’nın Baba olduğuna, yüreklerimizi yalnızca O’nun değiştirdiğine ve bize bu sevinci verdiğine tanıklık etmeliyiz. ve bizim sahip olamayacağımız o barış”.

Son olarak Kutsal Babamız, son günlerde katledilen Ugandalı öğrencileri ve Ege Denizi’nde yaşanan son faciada hayatını kaybeden göçmenleri bir kez daha hatırladı. “Hayatını kaybedenler için dualarımı tazeliyor ve bu tür trajedilerin önlenmesi için her zaman mümkün olan her şeyin yapılması için yalvarıyorum.”