Kentten dönüp köye yerleştiler: Herkese öneriyoruz!

Lorenrot

New member
Kayseri’de Mustafa Efe (33) ile eşi Gülistan Efe (24), kent hayatını bırakıp 2 yıl evvel yerleştikleri Yeşilhisar ilçesi Kovalı Mahallesi’nde çilek üretimi yapıyor. Pazarlama kesimini bırakarak köy hayatını seçen Mustafa Efe, “Şehir ömründen buraya geldiğimiz için epey mutluyuz. Keşke daha evvel gelseydik” dedi. 2 çocuk annesi eşi Gülistan Efe ise, “Burada olduğum için maddi ve manevi olarak fazlaca mutluyum. Herkese köy ömrünü öneriyoruz” dedi.

Kayseri’de yaşayan Mustafa Efe, 2 yıl evvel pazarlama kesimindeki işinden ayrıldı. 2 çocuk babası, eşi Gülistan Efe ile konuşarak, kente 80 kilometre uzaklıktaki Yeşilhisar ilçesi Kovalı Mahallesi’ne göç etmeye karar verdi. Çift, burada çiftçilik yapmaya başladı. Geçen yıl küçük bir alana çilek eken çift, eserden randıman alınca bu yıl işi büyütmeye karar verdi. 5 dekarlık yere çilek eken çift, mamüllerin yetişmesini bekliyor. Yaşadıkları süreci anlatan Mustafa Efe, “Ben köye geleli 2 yıl oldu. Daha evvel kentte çalışıyordum. Köyde geçen yıl hobi gayeli çilek ektim. Baktım oldu. ‘Biz bu işi niye yapmıyoruz?’ dedik. Bölgede de çilek üretimi yapan kimse de yoktu. 5 dönümlük yere çilek ektik. Şu anda meyveleri olmaya başladı. Dört gözle onların yetişmesini bekliyoruz. Özel kesimde pazarlamacı olarak çalışıyordum. Piyasanın makus gidişatından dolayı ‘köy hayatına adım atalım’ dedik. Bu niyetle geldik. Şu anda her türlü eseri kendimiz yetiştiriyoruz. Kent hayatından buraya geldiğimiz için hayli mutluyuz. Keşke daha evvel gelseydik. Üretim yapmak kadar hoş bir şey yok. Herkese de bunu tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

‘İNSANIN KENDİ MEYVE VE SEBZESİNİ YETİŞTİRMESİ ÇOK GÜZEL’

2 çocuk annesi Gülistan Efe ise, “2 yıl evvel kentten buraya gelerek, çilek yetiştirmeye başladık. Evvel deneme hedefli küçük bir yer yaptık. İşe baktık oluyor. Hoş randıman de aldık. daha sonrasında ‘bu işi niye büyütmeyelim?’ diye düşündük. Akabinde işimizi büyüttük. 5 dönümlük bir yerimiz vardı. Buraya kendi emeklerimizle çilek ektik. Eşim işiyle ilgili dertler yaşayınca bu biçimde bir fikir düşündük. Burada olduğum için maddi ve manevi olarak fazlaca mutluyum. Herkese köy ömrünü öneriyoruz. Ben kentte doğup büyüdüğüm için öncesinden toprağa yabancıydım. daha sonrasında bir şeyler yetiştirmeye başlayınca toprakla iç içe oldum. İnsanın kendi meyve sebzesini üretmesi fazlaca güzel” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: DHA