Ekonomik zorluk çeken müzisyen Ceyhun Çelik: Herkes işine döndü, pekala ya müzisyenler?

Captain123

Global Mod
Global Mod
Osman Çaklı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının akabinde 1 Haziran’dan itibaren geçerli olacak biçimde yeni düzenlemeleri duyurdu. Açıklanan yeni düzenlemeler ortasında müzisyenlerle ilgili bilgi olmaması, müzisyenler tarafınca reaksiyon topladı.

Yaşadığı durumu ve zorlukları toplumsal medya hesabında paylaşan ve Safranbolu’da 26 yıldır müzisyenlik yapan Ceyhun Çelik’le müziğe başlamasından pandemi niçiniyle müziği bırakma noktasına nasıl geldiğini konuştuk.

‘KARA KARA DÜŞÜNÜYORUZ’

Açıklanan yeni düzenlemeye göre hafta içi sokağa çıkma yasağı bir saat uzatılarak 22.00 ile sonlandırıldı. Lakin düzenlemede yerlerde canlı müzik yapılıp yapılamayacağına dair bir bilgi yer almadı. Yerlerde müzisyenlik yaparak geçimini sağlayan Ceyhun Çelik, “Kara kara düşünüyoruz” diyor ve ekliyor: “En son 15 Mart 2020’de sahniçin indim. O gün bugündür sabırla bekledim. Konutumun kirasını, faturalarını ödeyemiyorum. Kredi kartımın minimum meblağını dahi ödeyemedim.”

‘GİTTİĞİM DÜĞÜNLERDE BATERİST OLMAYA KARAR VERDİM’

41 yaşındaki Çelik, müzisyenliğe 15 yaşında Karabük’te başlamış. Demirçelik fabrikalarının özelleştirilmesindilk evvelki devirde, Karabük için “Türkiye’nin en toplumsal kentlerinden bir tanesiydi” diyen Çelik de sahneye birinci kere bu senelerda çıkıyor: “Selda Bağcan’ı, Cem Karaca’yı Karabük’te dinledik. Ben sahneye birinci sefer Tünay Akdemir ile çıktım.” Çelik, bateriye olan ilgisinden dolayı düğünlere gitmeye başlamış. Gittiği düğünlerde müzisyen Hakan Kaba ile tanışmasıyla baterist olmuş. 26 yıllık müzisyenlik ömründe geçinmek için muhasebe, satış temsilciliği üzere öteki işler de yapmış.

‘HERKES İŞİNE DÖNDÜ, PEKALA YA MÜZİSYENLER?’

Ceyhun Çelik, 2020’nin mart ayından beri işini yapamıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni düzenlemeleri açıklarken, müzisyenlere yönelik de bir kelam söylemesini beklediğini belirten müzisyen, yaşadığı hayal kırıklığını şu biçimde anlattı: “Kafelerin 21.00’a kadar açık olacağı söylendi lakin yerlerde canlı müzik olup olmayacağı belirli değil. Müzisyenlerle ilgili hiç bir şey söylenmedi. Garsonlar, komiler, kasiyer arkadaşlar işlerine dönecekler, pekala ya müzisyenler? Ben bateristim. Müzik aleti olmadan benim sahne alma talihim aslına bakarsanız yok.”

‘EVİNE BİR KURUŞ GÖTÜREMEYEN MÜZİSYENLER VAR’

Çelik, pandemi sürecinde bir daha dönemsel işlerde çalışmaya mecbur kalmış. Bulabildiği muhasebe işleri, nakliyecilik üzere işlerle “hayatta kalabilecek parayı” kazanmış lakin bu işlerde de kalıcı olamamış. Çelik, “Çocuğumun nafakasını ödedim. Hoş yönetim ettim, sadece bu ay ıstırap yaşadım. Benim bir aydır yaşadığımı 15 aydır yaşayan arkadaşlar, intihar edenler var. Meskenine bir kuruş para götüremeyen, 35 yaşına gelmiş babasından sigara parası isteyen arkadaşlarım var. Bu insanların psikolojisini düşünün…” diyor.

‘KIZIMIN İSTEDİĞİNİ ALAMAM DİYE GÖRMEYE GİTMİYORUM’

Çelik, yaşadığı ekonomik dertler niçiniyle kızını görmeye bile çekinerek gittiğini anlattı: “Bir baba kızını bir ay boyunca nasıl görmez? Çocuğumun yanına utancımdan gidemedim. Bir şey ister yapamam, alamam diye…” Çelik, işsiz olduğu vakit içinderda, günlerin nasıl geçtiği sorusuna ise “düşünerek” karşılığını veriyor: “Sokağa çıkıp, esnaf arkadaşların yanına gidip bana nazaran iş var mı, diye soruyorum.”

‘BATERİMİ SATMAK ZORUNDA KALACAĞIM’

Çelik, “Acaba önümüzdeki ay açılır mı?” diye düşünerek bekleyişini sürdürüyor. Öte yandan yurt dışına çıkmanın yollarını aradığını belirten Çelik, ayrıyeten 20 bin lira kıymetindeki baterisini süreç bu türlü devam ederse satmayı düşündüğünü de aktarıyor. Çelik, baterisini sattıktan daha sonra müzisyenliğe de veda etmiş olacağını söylemiş oldu: “bu periyotta kim alır, bilmiyorum fakat bateriyi satmak zorunda kalacağım. daha sonrasında müzisyenler sahne alsa bile benim aletim olmadığı için müziği bırakacağım.”

Çelik’in, kendi toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşıma fazlacaça dayanak bildirisi gelmiş ve yaklaşık elli kişi yardım talebinde bulunmuş. Fakat bu paylaşımı yardım almak için değil, müzisyenlerin meşakkatlerini birinci ağızdan lisana getirmek için yazdığını belirten Çelik, “Duyarlı insanlara, nazik teklifleri için teşekkür ederim” dedi.